Ekovate vai kokšķiedras vate koka karkasa paneļu mājā ar jaunāko sistēmu

Kopš novembra Zemgales tehnoloģiskais centrs (ZTC) paneļu ražošanā izmanto industriālu izolācijas ieklāšanas sistēmu, lai paneļos ieklātu ekovates vai kokšķiedras vates izolāciju visaugstākajā kvalitātē.

Par sistēmas ieviešanu SIA Zemgales tehnoloģiskais centrs valdes loceklis Māris Avotiņš:

„Ar koka māju būvniecību nodarbojamies jau 26 gadus un šajā laikā esam auguši un attīstījušies, strādājot ar visdažādākajiem projektiem, tehnoloģijām un risinājumiem visā Eiropā. Siltumizolācija ir ļoti svarīga mājas sastāvdaļa. Šo gadu laikā esam strādājuši ar dažādiem materiāliem – akmens vate, stikla vate, kokšķiedras vate, ekovate, aitas vilna, putu materiāli u.c. Būvējot māju sev, izvēlējos ekovates jeb celulozes izolāciju. Tomēr līdz šim to bija grūti izmantot industriālā māju ražošanā. Bet tagad ar Baltijā vienīgo jaunāko tehnoloģiju industriālo izolācijas ieklāšanas sistēmu varam ražotnē ieklāt ekovati vai kokšķiedras vati vēl kvalitatīvāk nekā ar ierastajām metodēm.”

Vienmērīga temperatūra telpās

Celulozes un kokšķiedras vates izolācijas materiālu augstā siltuma inerce jeb siltumietilpība nodrošina vienmērīgāku temperatūru telpās. Salīdzinot ar minerālvates (stikla vates un akmens vates) izolāciju, kokšķiedras vatei ir vairāk nekā divreiz lielāka siltuma ietilpība uz kg masas. Tādēļ apkures un ventilācijas iekārtām ir zemākas pīķa noslodzes, lai visu gadu uzturētu patīkamu temperatūru telpās.

Siltuma uzglabāšanas ietilpību var salīdzināt ar mūra krāsns efektu, kur siltums glabājas mūrī stundām pēc uguns izdzišanas.

Aprēķinos tas atspoguļojas fāzes nobīdē jeb tajā pēc cik ilga laika ārpuses temperatūras izmaiņas ir jūtamas sienas iekšpusē. Optimālā fāzes nobīde ir 12 stundas, lai dienā sienās uzņemtais siltums kompensētu aukstumu diennakts aukstākajā daļā un otrādi.

ZTC standarta ārsienu panelis ar ekovati vai kokšķiedras vati nodrošina 12 stundu fāzes nobīdi. Salīdzinājumam, lai panāktu 12 stundu fāzes nobīdi ar minerālvati nepieciešama vismaz divas reizes biezāka konstrukcija, lai gan līdzvērtīgas U vērtības šiem paneļiem panākamas ar vienādu biezumu.

Demonstrācija sienu atdzišanas ātrumam salīdzinot kokšķiedras vati un stikla vati

Ecological insulation wood fibre

Klusāka māja

Ekovatei un kokšķiedras vatei salīdzinājumā ar minerālvatēm ir labākas skaņas izolācijas īpašības, kas padara to par labāko materiālu iekšsienu skaņas izolācijai. Lielāks svars uz kubikmetru apvienojumā ar mīksto šķiedru ļauj izolācijai absorbēt un mazināt skaņu. Ieklājot to konstrukcijās zem spiediena, nav nevēlamu gaisa kabatu un spraugu, kādēļ trokšņi slāpējas vēl labāk.

Demonstrācija celulozes un stikla vates skaņas izolācijas īpašībām

Ekovate vai kokšķiedras vate – elpojoša māja

Viens no lielākajiem koka karkasa māju ienaidniekiem ir pelējums, ko var izraisīt kondensāta veidošanās sienās. Visbiežāk to novērš, iestrādājot sienā PVC tvaika barjeru. Tā rezultātā zūd mājas spēja regulēt gaisa mitrumu telpās, kā tas ir tradicionālās koka būvēs. Ekoloģiskā izolācija samazina kondensāta veidošanās riskus sienā, jo atšķirībā no minerālvatēm, celuloze un kokšķiedras vate mitrumu sevī izkliedē un atdod, līdz ar to, izmantojot aktīvo tvaika kontroles slāni, neļauj veidoties kondensātam un stabilizē gaisa mitrumu telpās patīkamam mikroklimatam.

Augstākā kvalitāte

Izmantojot industriālu izolācijas ieklāšanas sistēmu, beramo izolācijas materiālu var pildīt paneļos zem spiediena, datoram kontrolējot iepildītās izolācijas daudzumu un blīvumu. Tā izolācija tiek iepildīta šaurākajos stūros, neatstājot gaisa kabatas. Tas nodrošina labāku siltuma un skaņas izolāciju, kā arī novērš izolācijas sakrišanos laika gaitā, saplokot gaisa kabatām. Pēc iepildīšanas tiek veikta vizuāla kvalitātes kontrole, kas nav iespējams, ja paneļus ražotnē ar beramo izolāciju piepūš ierastajā veidā – caur atveri panelī.

Celulozes iepildīšanas panelī ierastajā veidā demonstrācija. Uzskatāmībai plākšņu materiāls aizvietots ar caurspīdīgu plāksni.