fbpx

CLT paneļi – ātra, viegla un dabīga alternatīva dzelzsbetonam

Krustām līmēta masīvkoka jeb CLT paneļi ir moderns kokmateriāls būvniecībai. CLT paneļiem piemīt koka labākās īpašības – dabīga pievilcība un ilgtspējība – un krustām līmējot tiek panāktas pārākas konstruktīvās un drošības īpašības. Paneļi ir izgatavoti no egles koka dēļiem, kas līmēti perpendikulārās kārtās, izmantojot bezformaldehīda poliuretāna līmi, iegūstot īpaši izturīgu un cilvēkiem drošu būvmateriālu. CLT kokmateriālus izmanto pat augstceltņu būvniecībā, jo paneļi iztur augstas slodzes.

CLT paneļu pielietojums un īpašības

CLT primāri ir paredzēts lietošanai kā slodzi nesošs sienu, pārsegumu un jumtu elements visa veida būvēs, bet to mēdz izmantot arī tādiem interjera elementiem kā kāpnes vai dizaina mēbeles.
CLT izmērus aprēķina katram projektam individuāli balstoties uz nepieciešamajiem parametriem un klienta vēlmēm.
Paneļu maksimālie iespējamie izmēri ir 13 800 x 3100 x 400 mm. Efektīvai paneļu transportēšanai ierobežojums var būt transporta vienības kravas ietilpības dimenijas.
Virsma var būt neapstrādāta nevizuālai kvalitātei vai gadījumos, kad panelis pielietots redzamā vietā, noslīpēta virsma. Konstrukciju aprēķinos CLT ir vienlīdzīgs C24 klasei un sver 5.0 kN/m3. Paneļu dimensiju stabilitāte platumā un garumā ir 0,02% uz 1% paneļa mitruma satura izmaiņu, bet biezumā 0,24% uz 1% paneļa mitruma satura izmaiņu. Paneļi var būt biezumā no 60 līdz 320 mm, izmantojot no 3 līdz 8 slāņiem dēļu.

CLT paneļi ir vismaz 3 reizes vieglāki nekā vieglbetona bloki un vismaz 5 reizes vieglāki nekā parastais betons. Tas padara to transportēšanu uz būvobjektu vieglāku un pārvietošana montāžas laikā prasa mazāk iekaŗtu un cilvēkresursus. 

CLT paneļiem ir lieliskas ugunsdrošības īpašības, pārspējot pat metālu un betonu. Masīvkoks uzkarst ievērojami lēnāk ugunsgrēka gadījumā salīdzinot ar metālu vai betonu un deg pakāpeniski un lēni, pārogļojoties ar ātrumu 0.65 mm minūtē. Tāpēc paneļu konstruktīvās īpašības pasliktinās lēnām un pakāpeniski atšķiribā no metāla un betona.

CLT paneļi ir izmantojami māju sienām, pārsegumiem un jumtiem. Pabeigtie paneļi var būt dažādas kompozīcijas, atkarībā no klienta arhitektoniskajām prasībām vai projekta konstruktīvajām un tehniskajām prasībām. Līdz ar to, parasti paneļi tiek papildināti ar izolācijas slāni, lai panāktu pilnīgas siltumizolācijas īpašības.

Sienu paneļi var tikt apdarīti no ārpuses ar dažādiem apdares materiāliem, atkarībā no projekta un arhitektūras – apdares dēļiem, plākšņu materiāliem u.c. Iekšpusē CLT paneļu virsmas var atstāt atklātas. Šādā gadījumā elektroinstalāciju plāns ir jāpielāgo kanālu un atveru CLT panelī izurbšanas tehniskajām iespējām. Paneļa iekšpusi var arī klāt ar ģipškartona plāksnēm, lai atstātu zonu inženierkomunikāciju ievilkšanai.