CLT paneļi
Krustām līmēta masīvkoka jeb CLT paneļi ir moderns kokmateriāls būvniecībai. CLT paneļiem piemīt koka labākās īpašības – dabīga pievilcība un ilgtspējība. Paneļi ir izgatavoti no egles koka dēļiem, kas līmēti perpendikulārās kārtās, izmantojot bezformaldehīda poliuretāna līmi, iegūstot īpaši izturīgu un cilvēkiem drošu būvmateriālu. CLT kokmateriālus izmanto pat augstceltņu būvniecībā, jo paneļi iztur augstas slodzes.

CLT primāri ir paredzēts lietošanai kā slodzi nesošs sienu, pārsegumu un jumtu elements visa veida būvēs, bet to mēdz izmantot arī tādiem interjera elementiem kā kāpnes vai dizaina mēbeles. CLT paneļi ir ātra, viegla un dabīga alternatīva dzelzsbetonam. CLT paneļiem ir lieliskas ugunsdrošības īpašības, pārspējot pat metālu un betonu. Masīvkoks uzkarst ievērojami lēnāk ugunsgrēka gadījumā salīdzinot ar metālu vai betonu un deg pakāpeniski un lēni, pārogļojoties ar ātrumu 0.65 mm minūtē.


Ražošana

CLT izmērus aprēķina katram projektam individuāli balstoties uz nepieciešamajiem parametriem un klienta vēlmēm. Paneļu maksimālie iespējamie izmēri ir 13 800 x 3100 x 400 mm.

Sienas paneļus var apstrādāt no ārpuses, izmantojot dažādus apdares materiālus, kas tiek izvēlēti atkarībā no konkrētā projekta un arhitektūras plānojuma. Tas var ietvert apdares dēļus, plākšņu materiālus un citus elementus. Iekšpusē CLT paneļu virsmas var atstāt atklātas. Tomēr šādos gadījumos ir jāņem vērā elektroinstalāciju plānošanas aspekti, pielāgojot tos CLT paneļu izurbšanas tehniskajām iespējām attiecībā uz kanāliem un atverēm.

Alternatīvi, paneļa iekšpusi var apklāt ar ģipškartona plāksnēm, kas atvieglo inženierkomunikāciju ievilkšanu, izveidojot zonas šim nolūkam.

CLT virsma var būt neapstrādāta, ja tā telpā nav redzama vai, ja paneļi ir redzami, to virsma tiek noslīpēta, lai panāktu gludāku izskatu.


Montāža

CLT paneļi ir vismaz 3 reizes vieglāki nekā vieglbetona bloki un vismaz 5 reizes vieglāki nekā parastais betons. Tas padara to transportēšanu uz būvobjektu vieglāku un pārvietošana montāžas laikā prasa mazāk iekārtu un cilvēkresursus. Tāpat CLT elementu savienošana ir vienkāršāka, jo nav jāgaida savienojumu sacietēšana kā tērauda vai betona gadījumā. Tādējādi tiek nodrošināts par 50 % ātrāks būvniecības laiks kā betona vai tērauda konstrukciju būvēm.