Tas, ka gaisa relatīvajam mitrumam ir ietekme uz elpceļu iekaisumiem un alerģiju izpausmes biežumu ir plaši zināms vairākas desmitgades. Jau 1986. gada pētījumā Antonijs Arundels ar citiem autoriem, apkopojot citu pētnieku secinājumus, konstatēja šīs sakarības. Tomēr bieži vien, būvējot mājas, šim aspektam netiek pievērsta pienācīga uzmanība.
Pētījumi norāda, ka zems gaisa mitrums kairina acs virsmu, kā arī var izraisīt rinītu. Sauss gaiss izraisa sausumu elpceļos, tādējādi vājinot to aizsardzības mehānismu no infekcioziem vīrusiem, piemēram, gripas, kas ir ļoti dzīvotspējīga sausā gaisā un vēsā temperatūrā.Zema gaisa mitruma novēršanai ir konstatēta saikne ar miega kvalitātes uzlabošanos un novērš ietekmi uz balss saitēm. Pētījumi rāda, ka sausam gaisam ir līdzīga ietekme arī uz suņiem.
Saskaņā ar zinātnieku atziņām, lielākā daļa ar relatīvo gaisa mitrumu saistīto veselības problēmu tiek minimizētas uzturot telpās 40-60% gaisa mitruma līmeni. Infekciozo baktēriju, kas izplatās pa gaisu, izdzīvošana un infektivitāte samazinās saskarsmē ar gaisu, kura relatīvais mitrums ir starp 40% un 70%. Alerģisko ērcīšu un sēnīšu populāciju lielums telpās ir tieši atkarīgs no relatīvā mitruma. Ērcīšu populācijas ir mazākās, ja relatīvais mitrums ir zem 50% un maksimālo lielumu sasniedz pie 80% relatīvā mitruma. Lielākā daļa sēnīšu nespēj augt pie mitruma zem 60%.
Elpojoša ekoloģiska māja – dabisks risinājums
Pat, ja nespējat pilnībā ietekmēt apstākļus darbavietā, mēs uzskatām, ka Jūsu mājai ir jābūt vietai, kur atgūt spēkus, jo Jūs nosakāt to, kā dzīvo Jūsu ģimene. Ekoloģiska māja, kas būvēta ar „elpojošām” konstrukcijām ir kā buferis starp gaisa mitruma atšķirībām ārpusē un telpās, stabilizējot gaisa mitrumu telpās, nevis pilnībā norobežojot šīs divas vides. Tas ļauj samazināt atkarību no sarežģītām ventilācijas sistēmām, lai panāktu optimālu gaisa mitrumu.
Lielākā daļa koka karkasa māju ražotāju siltumizolācijai izmanto minerālvates, kas neabsorbē mitrumu, tāpēc jebkāda tvaika iekļūšana konstrukcijās draud ar kondensāta izkrišanu tajās, kas draud bojāt koka konstrukcijas. Toties, izmantojot ekovati vai kokšķiedras vati, izolācija absorbē mitrumu un atdod to. Līdz ar to tvaika kontroles slānis nodrošina, ka izolācija vairāk mitruma atdod un tajā neuzkrātos pārlieku liels mitruma daudzums.